Araştırmalar

Son araştırmalara göre yapay zeka üretkenliğine “Bilgisayarla Görme” teknolojisi öncülük ediyor

0
son arastirmalara gore yapay zeka uretkenligine bilgisayarla gorme teknolojisi onculuk ediyor

Üç yıl içinde ortalama yüzde 42’lik üretkenlik artışı öngörülüyor, potansiyel engeller beceri ve kurum içi bilgi eksiğinden kaynaklanıyor.

 

Panasonic Connect Europe inisiyatifiyle yapılan ve Opinion Matters tarafından yürütülen en son araştırmaya göre, yapay zeka tarafından desteklenen Bilgisayarla Görme teknolojisinin benimsenmesi bir devrilme noktasında ve bu çözümler birçok endüstri sektöründe üretkenliği güçlendirmeye hazırlanıyor. Karar vericiler, dağıtımı takip eden üç yıl içinde ortalama yüzde 42’lik bir üretkenlik artışı öngörüyor. İmalat sektörü, yüzde 52’ye varan verimlilik artışlarıyla en büyük artışı bekliyor.

Bilgisayarla Görme, bilgisayarların ve sistemlerin dijital görüntülerden anlamlı bilgiler elde etmesini sağlayan bir yapay zeka alanıdır. “Yapay zekanın gözleri”, görüntüleri gözlem, tanımlama, sınıflandırma, izleme ve nihayetinde insanlar veya tamamlayıcı yapay zeka tarafından daha fazla sorgulanabilen kullanılabilir “bilgiye” dönüştürür.

Çok çeşitli uygulanabilirlik

Ankete katılanlar, Görüntü İşleme teknolojisinin çok çeşitli iş alanlarında ve uygulamalarda kullanıldığını bildiriyor.Onarım ve bakım, üretim hattı izleme ve kalite kontrol gibi pratik faaliyetler, güvenlik ve sağlık ve emniyette kullanıma kıyasla daha yaygındır. Lojistik ve tedarik zincirinde gerçek zamanlı projeksiyon haritalama ve insan takibinin yanı sıra kullanımı popülerdir ve Bilgisayarla Görme teknolojisinin geniş kullanım alanını sergilemektedir.

Beceri yeterliliği, dağıtımın önünde bir engel

Teknolojinin uygulanmaya geçişinin önündeki en büyük engeller, harici uzman desteğinin olmaması (%37) ve işletmede bilgisayarla görme bilgisinin sürdürülmesi (%33) idi. İşletmeler aynı zamanda yapay zeka destekli Görüntü İşleme uygulamalarını kullanıma geçirmenin potansiyel etik kaygılarına dair hassasiyet sergiliyor. En büyük endişeler arasında veri güvenliği (%35) ve bunu takiben kişisel gizlilik ve gözetim endişeleri, kurumsal rehberlik eksikliği ve iş değiştirme korkuları takip ediyor (hepsi yaklaşık %32).

Daha geniş yapay zeka dağıtımı hızla artıyor

Üretken yapay zekanın daha geniş çapta benimsenmesine bakıldığında açık bir ivme gözlemleniyor. Genel olarak, işletmelerin üçte ikisinden fazlası (%67), üretken yapay zeka kullanmanın işletmeleri için önemli olduğunu söylüyor. Ankete katılanların üçte birinden fazlası (%37), halihazırda bir çözüm uyguluyor ve fayda gördüğünü bildiriyor. Üçte biri (%34), planlama aşamasında veya teknolojiyi uygulama sürecinde. Yüzde 17 hala değerlendirme sürecinde, ancak yalnızca yüzde 13’ü Üretken Yapay Zekayı hiç kullanmayacaklarını söylüyor.

Panasonic Connect Europe Yapay Zeka Başkanı Margarita Lindahl, “Araştırma, Bilgisayarla Görme teknolojisinin sadece bir kavram değil, işletmeleri önemli üretkenlik ve operasyonel kazanımlara yönlendiren bir gerçeklik olduğunu açıkça gösteriyor” dedi. “Şu anda dağıtım planlama aşamasında olmayan tüm sektörlerdeki kuruluşlar, geride kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Ayrıca, işletmelerin bu teknolojiyi etkili ve sorumlu bir şekilde nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olmak için Panasonic gibi uzmanlara da açık bir ihtiyaç var.”

Opinion Matters tarafından yürütülen ve Panasonic Connect Europe inisiyatifiyle gerçekleşen bağımsız araştırmada, Almanya ve Birleşik Krallık’ta yıllık cirosu 50 milyon+ Euro olan şirketlerde çalışan, dijital dönüşüm ve yapay zeka/bilgisayar görüşü uygulamasından sorumlu 300 üst düzey karar vericiyle anket yapıldı.

Türk İşletmeleri, Dijital Dönüşüm Yarışında Otomasyon ve Yapay Zeka ile Öne Çıkıyor

Previous article

Yapay zeka ve bulut bilişim yazılım sektörünü yeniden şekillendiriyor

Next article

You may also like